Petras Bielskis Klaipėdos universitetas APIE DABARTĮ IR ISTORINĘ SĄMONĘ RES HUMANITARIAE VIII ISSN

Size: px
Start display at page:

Download "Petras Bielskis Klaipėdos universitetas APIE DABARTĮ IR ISTORINĘ SĄMONĘ RES HUMANITARIAE VIII ISSN"

Transcription

1 RES HUMANITARIAE VIII ISSN humanitarinių mokslų (menotyra) daktaras, Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Literatūros katedros profesorius. Moksliniai interesai: liaudies teatras, ir mokyklinis teatras. Adresas: Danės g. 9 23, LT Klaipėda. Tel ~ El. paštas: bielskis.petras@gmail.com. PhD in the Humanities (Art Theory), Professor of the Department of Literature, Faculty of the Humanities, Klaipėda University. Research interests: amateur and school theatre. Address: Danės g. 9 23, LT Klaipėda. Phone: +370 ~ bielskis.petras@gmail.com. Klaipėdos universitetas APIE DABARTĮ IR ISTORINĘ SĄMONĘ Anotacija Žmogaus (ypač to, kuris savo darbais formuoja visuomeninę sąmonę) istorijos suvokimas, atsakomybės ir pilietiškumo jausmas yra vienas svarbiausių kultūros raidos klausimų. Kad galėtų liudyti istoriją, asmuo privalo turėti gyvą. Dabar vis labiau ryškėja voliuntarizmo apraiškos, kai subjektyvi nuomonė pateikiama kaip visuotinai priimtas faktas ar neginčijama tiesa. Lietuvių liaudies teatras, visais laikais egzistavęs ir plėtojęsis kaip savaime suvokiamas reiškinys, mokslinėje plotmėje ir informaciniuose leidiniuose staiga imamas neigti. Šiame straipsnyje bandoma atsekti to vyksmo priežastis ir argumentuotai paneigti kultūros faktų neatitinkančius teiginius. PAGRINDINIAI ŽODŽIAI: tradicija, liaudies teatras, klojiminė kultūra, esminė V. Maknio paklaida, istorinė sąmonė, brandi asmenybė, mokslinė etika. Abstract The conception of history, high feelings of responsibility and public spirit of every human being, and especially of the one shaping public senses, has been and remains one of the most important cultural development postulates. A person, able to wittness history, must have a living historical consciousness. At the present day we encounter with sharp manifestations of voluntarism when the subjective opinion is presented as an universally accepted fact or oracle. Lithuanian folk theater has always existed and developed as a natural phenomenon, now it is refuted within the scientific context and information publications. This article attempts to trace the reasons of this process and to refute propositions that do not comply with cultural actualities. KEY WORDS: tradition, folk theatre, barn culture, the essential V. Maknys error, historical consciousness, mature personality, scientific ethics.

2 8 Įvadas Jei egzistuoja tauta, bendra kalba, žemė, bendra žmonių istorija, turi būti ir formos, kuriomis tauta išreiškia savo likimą. Liaudies menas visame pasaulyje yra testamentinė vertybė, nusakanti kiekvienos tautos kultūros gyvybingumą, pasaulio suvokimo autentiškumą. Liaudies teatras viena masiškiausių ir gyvybingiausių kūrybinių raiškos formų. Dar visai neseniai, vos prieš šimtą metų, liaudies vaidinimas Lietuvoje buvo savaime suprantamas politinio ir kultūrinio žmonių bendravimo būdas. Turima omenyje ne institucija ar statinys, bet kultūrinis procesas, vyksmas, dvasios pasireiškimo priemonė. Šis reiškinys ne tik išliko gyvas ir funkcionalus per visas okupacijas, bet ir plėtojosi įvairiomis atmainomis, įtraukė daugybę žmonių. Ir tik pastaraisiais laikais, po dvidešimties Lietuvos atgimimo metų, pasirodė straipsnių, kvestionuojančių apskritai buvus tokį teatrą. Tyr imo objektas lyginami kultūrologiniai ir informaciniai straipsniai, neigiantys arba teigiantys objektyvų lietuvių liaudies teatro egzistavimą. Straipsnio tikslas atskleisti gilumines priežastis, nulėmusias akcijas prieš istorines ir etnines tradicijas turintį dvasinės kultūros paveldą lietuvių liaudies teatrą, kuris yra nepaneigiama dabarties savastis ir vertybė. Tradicija arba atmintis Į liaudies teatrą būtina žvelgti kaip į kultūros tradiciją ir paveldą. Mūsų filosofijos klasikas Antanas Maceina rašo: Tradicija niekada nėra atgyvena, kadangi ji yra tautos kūrybiškumo išraiška <...>, tradicijai priklauso visa, ką tauta yra sukūrusi amžių eigoje <...>, tradicija yra kultūros lytyse įsikūnijusi tautos patirtis (Maceina 2000, 386) 1. Tačiau šį kartą kalbėsime ne apie pačią tradiciją, bet apie jos vertinimą ir vertintojo asmenybės įtaką. Vertinimas priklauso nuo laisvo žmogaus pasirinkimo, nuo to, kas jam atrodo vertinga, kokius idealus jis gina ir saugo. Čia iškyla aktualus istorinės sąmonės klausimas. Jeigu tautos praeities buvojimas tautos dabartyje esti pergyvenamas sąmoningai, tuomet kalbame apie žmogaus <...>. Kitaip tariant, kad asmuo turėtų istoriją, reikia, kad jis turėtų 1 Maceina A. Asmuo ir istorija. Raštai, t. 6. Vilnius: Mintis, 2000, 386.

3 (Maceina 2000, 377). Pasaulinio teatro istorijos žinovas negali lygintis su japonu, išgyvenusiu kabukio teatro likimą, arba graiku, savo genetinėje atmintyje saugančiu dionisijas, nes jų istorinė sąmonė yra skirtinga. Istorinę asmenybės sąmonę sudaro tautinės praeities pergyvenimas kaip mano praeities (Maceina 2000, 378). Svetimoje kultūroje užaugęs žmogus lyg istorinis klajoklis: jis nežino, kur yra jo namai, kas jo giminė. Kai būtina apsispręsti ir paliudyti su tautų likimais susijusius dalykus, kai įvykius, faktus reikia ne tik aprašyti, bet ir interpretuoti, istorinė asmenybės sąmonė padiktuoja ne tik atskirybių sumą, bet ir vieningą visumą. Žmogus privalo būti atsakingas už tautos kultūros istorijos aiškinimą. Liaudies teatro suvokimas glūdi lietuvių kraujyje. Mes ilgą laiką neturėjome spaudos ir valstybės (buvo uždrausta, atimta), bet turėjome vaidinimus, ir tai išliko mūsų istorinėje sąmonėje. Vargas tam, kas šio suvokimo neišgyveno ir nepaveldėjo su motinos pienu. Įgimtas istorinės sąmonės neįgalumas yra ir šio kultūrinio konflikto priežastis. 9 Esminis klausimas Teigiama, kad lietuviai neturi liaudies teatro (tikriausiai būtume vienintelė tauta pasaulyje). Ir tai sakoma rimtai, net bandoma argumentuoti. Ši antilietuviška teatro ideologija paskelbta prieš keletą metų Menotyros žurnale, bandant sumenkinti teatro istorijos patriarcho ir teatrologo Vytauto Maknio viso gyvenimo darbus (Aleksaitė 2003, 3 6) 2. Makabriškiausia, kad straipsnis publikuotas netrukus po jo mirties, dar tais pačiais metais. Kertama iš peties gana šiurkščiai: didžiausias V. Maknio istorijos anachronizmas ; ką turi bendra su lietuvių teatru ; būta kuriozų ir melo ; siekis parodyti, jog ir mūsų teatro istorijoje buvo liaudies teatras, iš esmės lieka tik vietiniu patriotizmu (Aleksaitė 2003, 6). Taip vienu atokvėpiu suabejojama mūsų visų teise į kultūros tradiciją, kuri, pasak A. Maceinos, yra tautos atmintis. Kad skaitytojas neužsimirštų, nuosprendis tekste pabrėžtinai pakartojamas: Esminis klausimas, kuris šiandien iškyla mūsų teatrologijai ar iš tikrųjų mes turėjome Liaudies teatrą?, Esminė 2 Aleksaitė I. Lietuvių teatro istorija šiandien. Kai kurios metodologinės problemos. Menotyra 4, 2003, 3 6.

4 10 teatro istoriko (t. y. Vytauto Maknio P. B.) paklaida yra Liaudies teatro išskyrimas ar įvardijimas (Aleksaitė 2003, 4). Straipsnyje vartojama žeminamoji leksika: Lietuviškieji vakarai, gimę XIX a. pabaigoje, socialiniu požiūriu labiausiai atsilikusioje kultūrinėje, socialinėje ir ekonominėje erdvėje kaimo (ne miesto!) vietovėse; primityviuose nemokšiškuose mėgėjų vaidinimuose (Aleksaitė 2003, 5). Neigiamai įvardijami visi anksčiau nagrinėti kultūros paveldo klausimai. Ir tai nėra paprastas straipsnis. Tai pareiškimas ir iššūkis, veiklos programa, kuri jau stropiai vykdoma. V. Maknio darbų kritika, matyt, tik pretekstas. Pagrindinis tikslas paneigti, sulyginti su žeme lietuvių liaudies teatro sampratą ir kultūros faktus. Neturėdami liaudies teatro orientyrų, nebegalime suvokti, kur ir kokio lygio dabar yra mūsų profesinis teatras. Filosofas A. Maceina dar 1977 m. numatė ir perspėjo, kad tradicija gali būti sunaikinta iš viršaus (Maceina 2000, 368). Sunaikinus tradiciją, iš dabarties akimirkų neįmanoma sudėlioti jokios prasmingesnės ateities (Maceina 2000, 379). Tuos perspėjimus būtina įsiminti ir įsisąmoninti. Jei neišsaugosime praeities dabartyje, nebeįmanoma bus sukurti jokios prasmingesnės ateities. Griovimo technologijos Kokią liaudies teatro sampratą mums siūlo I. Aleksaitė? Tai turi būti pastovus kaimo žmonių (valstiečių) kolektyvas, spontaniškai gimęs, kuris eidamas iš vieno kaimo į kitą rodo vaizdelius, užfiksuotus tautosakininkų ir etnografų; < > vaidinimų rodymas jiems yra pagrindinis užsiėmimas (profesija), savamoksliai entuziastai, linksmina žmones pašmaikštaudami, pašposaudami, daug iš ko pasityčiodami (Aleksaitė 2003, 4, 5). Autorė teigia, kad nieko panašaus nėra lietuvių teatro istorijoje. Neturime tokių kolektyvų, tokių liaudiškų vaidybinių struktūrų ar organizacijų (Aleksaitė 2003, 4). Tik giliose tarybinėse prietemose vyravo galvosena, kad būtinai turi būti kolektyvas ir kolūkio pirmininkas. Liaudies teatras nėra organizacija ir net ne struktūra. Lietuvoje liaudies teatras ir ne ideologinis darinys. Tai pasaulėjauta ir žmogaus kūrybingumo apraiška. Gražius, ypatingos konstrukcijos namus statė ne Statybininkų trestas, bet grožį ir žmogaus bei gamtos vienovę jaučiantis dailidė arba liaudies meistras. Nebuvo gastroliuojančių chorų, chorvedžių, bet kas vasarą pievų galulaukėse

5 per kelis kaimus girdėjosi daugiabalsis šienpjovių raliavimas, žemaitiškų kalnų giedojimas žiemos vakarais, sukilėlių ir partizanų giesmės todėl iki šiol gyva ir dainuojanti Lietuva. Valstybinių liaudies šokių ansamblių su meno vadovais ir direktoriais dar niekas nebuvo regėjęs, bet buvo ir išliko kūno judesiu išreikšti vaizdai arba liaudies choreografija. Vadinasi, šaudoma tuščiais užtaisais. Autorė priekaištauja V. Makniui, kad jis nepagrįstai suteikia vaizdelių atlikėjams savybių, kurių jie negalėjo turėti (vaidybinio meistriškumo, improvizacinių sugebėjimų, greitos orientacijos, sąmojingumo) (Aleksaitė 2003, 5). Tačiau visa liaudies kūryba yra pagrįsta būtent šiais įgimtais žmogaus gebėjimais. Kitas dalykas, jei V. Maknys būtų pabrėžęs atlikėjų profesionalumą, bet jis to nedaro. Teatrologas puikiai supranta, kad įgimti gebėjimai ir darbu įvaldyti įgūdžiai yra visai skirtingi dalykai. Įgūdžiai be gebėjimų veda į amatininkystę, o įgimti gebėjimai išugdo meistrystę. Tai liaudies meno kūrybinis dėsnis ir jo originalumo paslaptis. V. Makniui beriama priekaištų ir dėl profesinio teatro periodizacijos. I. Aleksaitė rašo: Pats didžiausias V. Maknio istorijos anachronizmas knygoje nurodytos datos: Senasis teatras. Lietuviškieji vakarai Ką 1917-ieji turi bendra su lietuvių teatru? ( ) Nes 1918-ieji Nepriklausomybės įkūrimo metai negalėjo atsirasti. Štai kokių būta kuriozų ir melo (Aleksaitė 2003, 6). Paprastai kultūros ir istorijos erdvinės ribos fiksuojamos ten, kur ryškiai keičiasi sąlygos. Labai svarbu pabrėžti, kad 1918 m. Lietuva ne įkūrė, kaip rašo I. Aleksaitė, bet paskelbė atkurianti nepriklausomą demokratiniu pagrindu sutvarkytą valstybę (VLE 2007, 524) 3. Tarp valstybės įkūrimo ir atkūrimo yra esminis skirtumas. Iš esmės keičiasi visi santykiai ir sąlygos. Esama pagrįstų motyvų, kad V. Maknio darbe atsirastų užrašas: Senasis teatras. Lietuviškieji vakarai Būtent 1917 m. pasibaigia senoji epocha ieji jau žymi kitos, naujos epochos pradžią. V. Maknys puikiai skyrė istorines įkūrimo ir atkūrimo sąvokas. Tai dėl ko teatro istorikui klijuojama melagio etiketė? Pakanka argumentų, kad lietuvių profesinio teatro pradžia būtų laikomi 1912 m. Prisiminkime Didįjį jubiliejų ir visų teatrą mylinčių žmonių pastangas įsteigti Lietuvos profesinį teatrą. Pagaliau ir V. Maknys pateikia argumentų, kad bendrovė turėjo savo finansus, lėšų fondą, savą valdybą, 11 3 VLE 7 Visuotinė lietuvių enciklopedija, t. 7. Vyriausiasis redaktorius Antanas Račis. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2007, 524.

6 12 direkciją, literatūrinę dalį ir net pakviestus režisierius. Buvo pasirašyta ir pirmoji lietuvių teatro istorijoje sutartis (Aleksaitė 2003, 5). Tai ko dar reikėtų? I. Aleksaitė piktdžiugiškai kontrargumentuoja, kad bendrovės siekiai beveik nebuvo realizuoti (Aleksaitė 2003, 6). Tai ar nebuvo realizuoti ar buvo beveik realizuoti? O teiginys, kad 1912 m. Vilniaus Artistų bendrovės veikla nepakilo aukščiau mėgėjiško teatro lygmens (Aleksaitė 2003, 6), yra visai nemokslinis ir nerimtas, nes taip, teisuolio balsu, lengvai galima pasakyti apie kiekvieną dabarties profesinį teatrą. Čia, manyčiau, kaip tik ir pasitvirtina A. Maceinos teiginiai apie asmenybės istorinę sąmonę. O teatro istorikas Vytautas Maknys lieka pakelta galva. Ir dar keletas pastabų apie komparatyvistinį (lot. comparator lygintojas) metodą. Taigi autorė primygtinai norėtų, kad V. Maknys aprašytų ir lygintų sodietiškus vaidinimus su Rusijoje teatro mokslus baigusių profesionalių režisierių darbais, ieškotų sąsajų, paralelių su bendra, visuotine teatro kultūra (Aleksaitė 2003, 5). Nesunku suvokti, kokių išvadų tikimasi atitempus tuos primityvius nemokšiškus mėgėjų vaidinimus greta K. Glinskio ar A. Olekos-Žilinsko. Liaudies teatras (taip pat ir slaptieji lietuviškieji vakarai ) yra tautodailės dalis ir jį analizuojant negalima taikyti profesinio teatro kriterijų. Tai kita kraujo grupė, medicinoje net padorus šundaktaris panašios klaidos nedarytų. Balys Sruoga aiškiai teigia, kad tautosakos stiprybė yra jos gaivalinė jėga (Urkraft), betarpiškas įkvėpimas (Sruoga 1930, 10) 4. Analogiška padėtis ir lietuviškųjų vakarų stichijoje: Tuščias darbas būtų ieškoti juose kurių teatralinių uždavinių sprendimo, pastatymo idėjos, vaidybos stiliaus nuosaikumo ar jo išlaikymo, ir kitų panašių dalykų. Nerasime net aiškios spektaklio formos, tokios formos, kurią mes galėtumėm apibūdinti nūdien esamais terminais. Ir vis tiktai pro ją tryško gyva kūrybinė ugnelė, tryško betarpis įkvėpimas ir sveika gaivinamoji jėga, kuri ir sukeldavo publikoje nepaprastą, stichijinį entuziazmą (Sruoga 1930, 10). Nesinori tikėti, kad I. Aleksaitė neskaitė B. Sruogos. O jei skaitė ir nepateikusi kontrargumentų ignoruoja teatrologijos klasiką tokiais svarbiais mūsų teatrui klausimais, tai kyla rimtų abejonių dėl mokslinės etikos. Informatyvumo požiūriu keistai atrodo I. Aleksaitės pamokymai teatrologams V. Maknio sąskaita: <...> vertėtų atsigręžti į lietuvių mito- 4 Sruoga B. Pasiteisinimo vietoje. Lietuvių teatras Peterburge Kaunas, 1930, 10.

7 logiją, ypač sakmių žanrą ir ten paieškoti dramatiškumo apraiškų. < >. Etnologų, archeologų, kultūros bei baltų istorikų < > išpurenta mokslinė dirva leistų ir teatrologams pasidairyti šioje tolimoje erdvėje < > teatrinių reiškinių giluminių šaknų. Apie tuos dalykus jau seniai žinojo ir žino, kalba ir rašo daugelis: Persirengėlių atliekamas scenas, be abejonių, galima laikyti liaudies dramos užuomazgomis (Skrodenis 1966, 292) 5 ; Mitinės būtybės sugeba greitai pasiversti kuo nors. Nekalbant apie velnio artistinį virtuoziškumą, ragana gali kaipmat virsti ožka, kale, kiaule, pele, vabalu ar net lydeka. Laumės irgi pasižymi dvilypumu. Virsti kuo nors kitu yra teatro savybė (Bielskis 1999, 52) 6 ; Persirengęs žmogus elgiasi kaip visai kitas žmogus. Paaugliai (piemenų vaidinimai) atkuria suaugusiųjų vestuves, netgi su intymiomis jaunųjų santykių scenomis (Buračas 1993, 261) 7 ; Žmogaus noras būti kuo nors kitu yra toks senas ir didelis, jis ir sudaro teatrinio jausmo pagrindą (Bielskis 1999, 61); Mitologijos objektas ne pasaulis ir jo daiktai, bet tai, ką žmogus galvoja apie pasaulį, daiktus ir save patį (Greimas 1990, 29) 8 ; Mūsų liaudies mitinė mąstysena geriausiai atsispindi sakmėse (Bielskis 1999, 47). Esama ištisų skyrių, kur mitologija, sakmės ir kalendoriniai ženklai nagrinėjami teatriniu požiūriu: Žmogus yra aktorius metafiziniame teatre. Demonai ir kosminis teatras. Teatras atsiranda, kai gamtos nebepakanka. Ritualinis pasaulis virsta sociologiniu. Kolektyvinė teatrinės kultūros forma pagrindiniais elementais turėjo liesti daugmaž visus Didžiosios Lietuvos katalikus (Kavolis 1994, 405) 9. V. Maknio veikale irgi akcentuojama: Mums tenka vaduotis dar neapibendrinta medžiaga įvairiais apeigų, papročių aprašymais bei etnografinėmis apybraižomis ir dairytis analogijos į kitų tautų atitinkamos srities mokslininkus (Maknys 2009, 10) 10. Mokslinėje praktikoje reiškinys, kai pateikiant mintį, jau skelbtą ankstesniuose darbuose, nenurodomi šaltiniai, vertinamas labai negatyviai Skrodenis S. Liaudies dramos užuomazgos lietuvių kalendorinėse apeigose. LMA darbai, A serija, 2 (21). Vilnius, 1966, Užgavėnių persirengėlius ir jų rodomus dalykus galima laikyti liaudies komedija, kur veiksmas ir pokalbiai buvo improvizuoti. Žr.: Bielskis P. Lietuvos klojimo teatras. Klaipėda, 1999, Buračas B. Lietuvos kaimo papročiai. Vilnius: Mintis, 1993, Greimas J. Tautos atminties beieškant. Vilnius: Mokslas, 1990, Kavolis V. Nuo metafizinio teatro į apšvietos baimę. Žmogus istorijoje. Vilnius: Vaga, 1994, 405, 406, 409, 411, Maknys V. Teatro elementų raida. Raštai, t. 2. Vilnius, 2009, 10.

8 14 Ir nurodytų šaltinių tikslingumas labai abejotinas. Atrodo, tik dėl akių paminimas neprobleminis B. Sruogos straipsnis apie teatro darbininkus ir palikimą Mūsų teatro raida. Tačiau straipsnis Pasiteisinimo vietoje, kur reikliai kalbama apie palikimo vertinimą, liaudies vaidinimus ir teatrologų nekompetenciją, apeinamas tylomis. Visur mes reikalaujame, kad vertintojas būtų atatinkamai savo užsimojimui pasiruošęs. Tegul pabando kuris pilietis, vertęsis visą gyvenimą smulkių daiktų prekyba ar kuriu kitu panašiu garbingu verslu, tegu jis pabando parašyti, pavyzdžiui, Petro Vileišio tilto kritiką. Juk mes tuojau išjuoksime jį! Pareikalausime iš jo, kad jis parodytų savo žinias iš medžiagos atsparumo, geležies technikos, betono technikos, tiltų stiliaus istorijos ir kitų garbingų sričių. Jei jis to neparodys, mes jį prikalsime prie viešosios gėdos kryžiaus: tegu kitą kartą nekiša savo dvylekio tenai, kur nieko neišmano! <...> Iš teatro kritiko mes jokio pasiruošimo nereikalaujame. Nereikalaujame, kad pažintų teatrinės kūrybos esmę, kad jis žinotų vaidybos techniką, teatro istoriją, susivoktų jo tolydėje evoliucijoje, kad jis vaduotųs kokiu aiškiu kriteriju, kad jis žinotų tai, ko jis nori (Sruoga 1930, 4). Straipsnio autoriui nepakanka polemizuoti būtina įrodinėti, o jo argumentai pagrįsti. Įdomi detalė: būtent šio straipsnio nerasite jokiame B. Sruogos darbų leidinyje. Sovietmečiu suprantama, bet kodėl ir kas jo neleido publikuoti jau nepriklausomybės metais išleistame kritikos straipsnių rinkinyje Apie tiesą ir sceną (1994)? Į šį klausimą būtina atsakyti. Mūsų teatrinės minties šaltinių sterilizacija prasidėjo vos tik atgavus laisvę tai atrodo labai šventvagiška. Ir kiti šaltiniai neminimi sąmoningai, apeinama, gudriai nutylima visa liaudies teatrą teigianti informacija. Stručio taktika aš nepripažįstu arba man neparanku, todėl ir nėra. Kas ir kokia teise? Apmaudu ir tai, kad V. Maknį, garbų mokslo vyrą, autorė kaltina blogu darbų redagavimu ir paklaidomis, kurių šioje knygoje apstu. I. Aleksaitė tais metais dalyvaudavo visose komisijose, visuose teatriniuose aptarimuose ir leidinių svarstymuose ir toli gražu ne kaip eilinė stebėtoja. Ji puikiai žinojo ir žino, kas ir kodėl dešimtmečiais vilkino V. Maknio veikalo leidybą. Išlikę jo rankraščiai yra taip redaktorių išmarginti, prirašinėti ir perrašinėti, kad negalima atpažinti pirminio autoriaus varianto. Nedera dabar aiškinti, kad taip buvo taikoma žmogaus kankinimo ir žeminimo metodika, būdas priversti padorų žmogų ir sąžiningą mokslininką gera valia atsisakyti savo pozicijos ir teiginių. Ir štai dabar, kai jo fiziškai nebė-

9 ra ir apsiginti pats nebegali, vėl pasigirsta ta pati žeminanti retorika esą V. Maknys neturėjo išmanančio teatrą redaktoriaus. Supraskite, jis visomis prasmėmis buvo neišmanėlių neišmanėlis. Netiesa. V. Maknio visą gyvenimą rinkta ir sukaupta medžiaga, jo išmanymu pagrįsti tikriausiai visų mūsų teatrologų darbai ir kygos. Teatro istoriko veikalus labai vertino ir vertina akademinė visuomenė akademikai Jonas Lankutis ir Algirdas Gaižutis, profesoriai Georgas Gojanas, Vytautas Kubilius, Vikentijus Sobolevskis, Stasys Skrodenis, Mariana Strojeva, Krescencijus Antanas Stoškus, Olga Kaidalova, Vladimiras Nefiodas, Vytautas Vitkauskas, Karlas Kundzinis ir Petronėlė Česnulevičiūtė. Toks žymių teatro mokslininkų būrys ilgus metus kartu su V. Makniu sprendė globalias teatro istorijos problemas, įsiklausydavo į jo nuomonę ir patarimus. Pagaliau mūsų visų istorinė sąmonė teatrinės kultūros aspektu pagrįsta V. Maknio interpretacijomis. Ir mes negalime atimti jo teisės į savitą požiūrį. Beje, teatro istoriko V. Maknio darbo paklaidų, kurių knygoje apstu, I. Aleksaitė savo straipsnyje taip ir nenurodo arba negali pagrįsti bent kiek rimtesniais argumentais. 15 Tuščios vietos nebūna Tautos atminties naikinimo aktui, pasirodo, rengtasi seniai ir stropiai. Neseniai išleistas gražus leidinys Visuotinės lietuvių enciklopedijos (toliau VLE) specialus tomas, skirtas tik Lietuvai (VLE ) 11. Ieškome įvairialypio lietuvių liaudies teatro aprašymo. Yra liaudies architektūra, liaudies medicina, liaudies daina, turi būti ir liaudies teatras. Deja, lietuvių enciklopedijoje po dvidešimties Nepriklausomybės atkūrimo metų apie Lietuvos liaudies teatrą nė žodžio. Sunku patikėti, kad tokiame kapitaliniame leidinyje nepaminėtas Lietuvos liaudies teatras. Kas atsitiko, kad Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje 12 ; visiškai ištrinta Liaudies teatro sąvoka? Pristatant VLE 12-ąjį tomą Klaipėdos miesto visuomenei 13, Lietuvos mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto ir Vy- 11 VLE 12 Visuotinė lietuvių enciklopedija, t. 12. Vyriausiasis redaktorius Antanas Račis. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, VLE 12 Etninė kultūra. Visuotinė lietuvių enciklopedija, t. 12. Vyriausiasis redaktorius Antanas Račis. Vilnius, 2007, Tomas pristatytas Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje 2009 m. vasarą.

10 16 riausiosios redakcijos vadovai (Rimantas Kareckas, Antanas Račis) aiškino, kad liaudies teatro sąvokos atsisakyta redakcijos teatrologų nutarimu. Kyla natūralus klausimas: ar toks dalykas yra teisėtas? Taip kas nors gali teigti, kad ir švietimo, sveikatos apsaugos Lietuvoje nebuvo ar nėra. O kas Visuotinės lietuvių enciklopedijos redakcijoje yra atsakingas už pateiktos teatrinės informacijos mokslinį lygį? Redakcijos mokslinės tarybos sąraše pirmoji įrašyta teatrologės prof. habil. dr. Irenos Aleksaitės pavardė, o menotyros redakcijoje, kuri tiesiogiai formuoja teatrinės informacijos turinį, dauguma jos buvę mokiniai. Iš dalies išlikęs žodžio kaukė aiškinimas atskleidžia buvus kryptingą ir tikslingą redagavimą. Palyginkime senąjį Tarybų Lietuvos enciklopedijos (toliau TLE) 14 ir naująjį VLE (VLE 9, 2006, 589) kaukės sąvokos aiškinimus. Senesnėje enciklopedijoje apie kaukę rašoma: < > veido apdangalas, vaizduojantis žmogaus, gyvūno ar fantastinės būtybės galvą. Lietuvoje dar vadinta lėčyna, lyčyna, lerva. Kaukės vartotos nuo senų laikų teatralizuotose liaudies apeigose (per Užgavėnes, Velykas, vestuves, linamynius, vakarones). Manoma, kad buvo siejama su pirmykščiais tikėjimais, saulės grįžimo šventėmis. Būna antropomorfinės (čigonų, žydų, vaistininkų, vengrų, elgetų), zoomorfinės (ožio, gervės, arklio, rečiau meškos) ir demonomorfinės (velnio, giltinės). Dažnai turi iškreiptą groteskišką pavidalą: kreiva didelė nosis, keli kyšą dantys, nevienodo dydžio akys, avikailio ir ašutų barzda. Jei prie kaukės derinamas koks nors daiktas (rūta, dalgis, svarstyklės), tai personažui suteikiama simbolinė prasmė (nekaltybė, mirtis, teisingumas), jei charakteringas kostiumas šaržuotai išryškinamos kai kurios žmogaus būdo savybės. Vartojamos pavieniui, grupėmis. Nuo seno buvo gaminamos pačių vaidintojų iš medžio, beržo tošies, pakulų, šiaudų, popieriaus, bulvienojų, senų apyvokos reikmenų. Kartais dažomos ryškiomis spalvomis. Žemaitijoje labiau mėgstamos groteskinės žmonių ir gyvulių kaukės, Aukštaitijoje gyvulių. Nuo XX a. 6 d-čio kaukes gamina ir liaudies meistrai (Justinas ir Regina Jonušai, Anicetas Puškorius, Stasys Riauba, Albertas Žulkus ) (TLE , 241). Čia kaukė aiškiai siejama su vaidybine liaudies kultūra kalbama apie teatralizavimą, simbolinę per- 14 LTE 2 Tarybų Lietuvos enciklopedija, t. 2. Vyriausiasis redaktorius Jonas Zinkus. Vilnius: Mokslas, 1986, 241.

11 sonažo kūrimo prasmę, charakteringų žmogaus būdo savybių išryškinimą, kaukių gamyboje dalyvaujančius vaidintojus. O dabar sugretinkime kitą (VLE 9) enciklopedinę informaciją apie kaukę: Lietuvoje nuo senų laikų kaukės dažniausiai dėvimos žiemą per Kalėdų l-pį ir Užgavėnes. Buvo manoma, kad tuo metu gausu dvasių, galinčių pakenkti žmonėms, gyvuliams ir laukams. Kaukių dėvėjimo tradicija susijusi su saulėgrįžos švente, vaisingumo papročiais, bandymu apsisaugoti nuo dvasių. Apeigose dažnai naudojamos anrtopomorfinės (čigono, žydo, elgetos), zoomorfinės (ožio, gervės, arklio, rečiau meškos) ir demonomorfinės (velnio, giltinės) kaukės. Žemaitijoje labiau mėgstamos groteskinės žmonių ir gyvulių kaukės, Aukštaitijoje gyvulių. Medinei žmogaus kaukei būdinga groteskiški bruožai: kreiva didelė nosis, keli kyšą dantys, nevienodo dydžio akys, avikailio ir ašutų barzda. Nuo seno buvo kuriamos pačių vaidintojų iš medžio, beržo tošies, pakulų, šiaudų, popieriaus, bulvienojų, senų apyvokos reikmenų. Kartais dažomos ryškiomis spalvomis. Nuo 20 a. 6 d-mečio kaukes daro ir liaudies meistrai (VLE , 589). Matyti, kad antroji informacija pažodžiui nurašyta nuo pirmosios, bet akivaizdūs šiurkščios kastracijos randai: vietoje kaukės vartotos nuo senų laikų teatralizuotose liaudies apeigose įrašyta, kad kaukės dažniausiai dėvimos žiemą. Kaukė niekada nebuvo, nėra ir negali būti dėvima. Dėvėti reiškia nuolat nešioti. Dėvimi baltiniai, batai, kepurė. Be to, kaukei suteiktas tik apeiginis vaidmuo. Akcentuojama ritualinė, o ne žaidybinė kaukės funkcija. Formuluotė, kad kaukės apeigose dažniausiai naudojamos, nusako vyksmo laiką, esantį dabartyje. Kaukė primygtinai atplėšiama nuo teatrinio vyksmo ir įtvirtinama apeiginė, sakralinė, dabar lietuviams jau nebūdinga funkcija. Lietuviai, kaip gamtameldžiai, jau seniai apeigų nebeatlieka. Kaukė atskiriama nuo gyvo konteksto. Apie kokią kaukės funkciją dabar galima kalbėti? Kitų šalių kaukių kultūra plačiai aprašyta. Italai, prancūzai gali naudotis kaukėmis pramogai, žaidimams, o lietuviai, pasirodo, to nemoka. Kodėl panaikinta žaidybinė, teatralioji, persirengėlių teikiama informacija apie kaukę? Bijomasi, kad kaukė neatskleistų teatrinės liaudies savimonės? Būtų nesuderinama su kažkieno slapta idėja? Bet taip sunaikinama didžiulė dar gyva mūsų paveldo dalis. 17

12 18 Informacijos autorius irgi nepaminėtas. Kaukės sąvokai aiškinti skirtas puslapis. Informacija suskirstyta į septynias dalis. Už pirmąją, Egipto kultūrai skirtą dalį, atsako Ignas Narbutas, už antrąją, skirtą Graikijai ir Italijai Rasa Vasinauskaitė. Mūsų cituojama informacija, skirta Lietuvos kultūrai, yra tarp pirmosios ir antrosios dalies. Kadangi antrojoje dalyje daugelis teiginių kartojasi, o pramoginiai vaidinimai su kaukėmis priskiriami italams, prancūzams ar kinams, logiška būtų manyti, kad ta pati ranka išvalė ir mūsų cituojamą Lietuvai skirtą informaciją. Kodėl už lietuvišką informaciją nėra atsakingo? Iš tiesų turi galioti pirmojo teksto autorystė, bet kažkas privalo atsakyti už jo iškraipymą. Tačiau lietuviškos medžiagos apie kaukių teatralumą yra daug, modernios ir įvairios. Šiandien Lietuvos liaudies teatrai stato net ištisus kaukių vaidinimus (pavyzdžiui, Žemaitės Trys mylimos Kelmės teatre, rež. A. Armonas, dail. S. Kanaverskytė). Iš naujos enciklopedijos dingo ir visa klojimo teatro kultūra, Buračo surasti ir išsaugoti Sodžiaus vaidinimų aprašai (Barzdaskučiai, Šiaučiai, Kepeliušas, Sviesto sukėja, Fotografai, Malūnas, Gervė), Valančiaus paliudyti Meškininkai, piemenų vaidinimų ganyklose parodijos, persirengėlių kultūra, teatralizuoti raganų apklausos ir deginimo reginiai (kitaip lietuviškosios misterijos), unikalus visoje Europoje lietuvių velyknaktis. Taip privačiai pasitarus ir panorėjus, iš liaudies kultūros akiračio dingo ir teisėtos vietos tautos dvasinėje veiklos erdvėje neteko ištisos mėgėjiško teatro struktūros, šimtmečiais vykstantys judėjimai ir sambūriai, šimtų tūkstančių kūrybingų ir šviesių žmonių veikla. Visiškai galimas dalykas, kad Irena Aleksaitė neišgyvena ir nesuvokia tautos praeities buvimo tautos dabartyje, nes dar nesusiformavusi istorinė sąmonė. Straipsnius, žinoma, gali skelbti kiekvienas kokius nori, kaip nori ir kur nori. Tačiau šis atvejis ypatingas. Iš valstybinės enciklopedijos, vadinasi iš visos tautos ir žmonijos kultūrinės atminties ištrinta unikali informacija apie lietuvių liaudies teatrą, daugelio mūsų tautos kartų dvasinio gyvenimo, šimtmečius trukusio nacionalinio engimo ir pasipriešinimo, žūtbūtinės kovos už išlikimą istorija. Subjektyvia valia siekiama reviduoti tautos savimonę.

13 Literatūra Aleksaitė 2003 Irena Aleksaitė. Lietuvių teatro istorija šiandien. Menotyra, nr. 4, 3 6. Bielskis Lietuvos klojimo teatras. Klaipėda. Buračas 1993 Balys Buračas. Lietuvos kaimo papročiai. Vilnius: Mintis. Greimas 1990 Julius Greimas. Tautos atminties beieškant. Vilnius: Mokslas. Kavolis 1994 Vytautas Kavolis. Nuo metafizinio teatro į apšvietos baimę. Žmogus istorijoje. Vilnius: Vaga. TLE 2 Tarybų Lietuvos enciklopedija. Vyriausiasis redaktorius Jonas Zinkus. Vilnius: Mokslas, Maceina 1991 Antanas Maceina. Kultūros sintezė. Raštai, t. 1, Sudarė Antanas Rybelis. Vilnius: Mintis. Maceina 2000 Antanas Maceina. Asmuo ir istorija. Raštai, t. 6, Sudarė Antanas Rybelis. Vilnius: Mintis. Maknys 2009 Vytautas Maknys. Teatro elementų raida. Raštai, t. 2, Vilnius. Milius 1957 Vacys Milius. Užgavėnės ir jų papročiai. Komjaunimo tiesa, nr. 49. Skrodenis 1966 Stasys Skrodenis. Liaudies dramos užuomazgos lietuvių kalendorinėse apeigose. LMA darbai, A serija, 2 (21), Sruoga 1930 Balys Sruoga. Pasiteisinimo vietoje. Lietuvių teatras Peterburge , 3 9. Kaunas. VLE 7, 9, 12 Visuotinė lietuvių enciklopedija. Vyriausiasis redaktorius Antanas Račis. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas. 19 ON the Present and Historical Conciousness Summary Folk theatre must be viewed as a cultural tradition or heritage. Our philosopher Antanas Maceina says that the tradition is never obsolete because it is the creative expression of people <...>, the tradition is all that people created during centuries <...>, cultural tradition is the embodiment of people s experience forms 15. However, the problem of the given case lies not in the tradition itself, but in the valuator s personality. Historical consciousness comes to the fore. One may be the connoisseur of the global theater culture, but will not be compared to a Japanese who saw the fate of kabuki theatre or a Greek shielding Dionysiacs in ones genetic memory. Their historical consciousness is different. 15 Maceina A. Individual and History. Papers, v. 6. Vilnius: Mintis, 2000, 386.

14 20 Teaching about an individual within history and its historical consciousness is the most important reference for contemporary cultural valuator. Individual has to develop from history and be responsible for the nation s historical interpretation. The perception of folk theatre is within Lithuanians blood. Forbidden nature idolatry, deprivation of press, the abolished state; but we have saved various forms of folk performances. It lies in our historical consciousness. Woe to those who did not experience the forbidden fruit and did not inherit with the mother s milk. The negation of Lithuanian People s Theatre is the consequence of spiritual disability or the complete atrophy of historical consciousness. The main cultural conflict tangled up when the theatricologist Irena Aleksaitė published brutal article about the works of the Lithuanian theatre history patriarch s Vytautas Maknys works, and unreasonably argued that a key theatre historian s error is the isolation or the identification of Folk theatre 16. First, Folk Theater is neither structure nor organization. As a folk song or folk architecture, or cross working, it is the consequence of the manifestation of people s creativity. Neither folk singers, or carpenter had any organizational structures, but nobody doubt that the individual people or groups of people were folk masters or folk singers who preserved and developed the spirit of the nation. Acting is also an integral part of folk art. Theatricologist may have ones own view, but cannot impose it to the entire nation. After the publication of the mentioned I. Aleksaitė s article all information about Lithuanian folk theater as ethnic cultural object was cleared off from the encyclopedic publications. A natural question occurs: what can condition such important issues of national culture and whether such things are legal. 16 Aleksaitė I. Lithuanian theatre history today. Some methodological problems. Art criticism

Aš nesinaudoju biblioteka, aš sugūglinau tai

Aš nesinaudoju biblioteka, aš sugūglinau tai Aš nesinaudoju biblioteka, aš sugūglinau tai AŠ NESINAUDOJU BIBLIOTEKA, AŠ SUGŪGLINAU TAI citavimų analizė disertacijose siekiant identifikuoti naudojimosi bibliotekos ištekliais ypatumus Dr. Vincas Grigas,

More information

Elektroninių šaltinių citavimas

Elektroninių šaltinių citavimas Elektroninių šaltinių citavimas Parengė Zigmas Garalevičius (2004 m.) pagal Walker J. R., Taylor T. (1998). The Columbia Guide to Online Style http://www.columbia.edu/cu/cup/cgos/basic.html (3 January

More information

Refworks. Naudojimosi instrukcija

Refworks. Naudojimosi instrukcija Refworks Naudojimosi instrukcija 2012 Refworks bibliografinių nuorodų tvarkymo programa, skirta bibliografinių duomenų tvarkymui, saugojimui ir bibliografinių nuorodų sąrašų rengimui. Bibliografinių nuorodų

More information

DISCOURSES OF NATIONAL IDENTITY IN CONTEMPORARY LITHUANIAN ARCHITECTURE

DISCOURSES OF NATIONAL IDENTITY IN CONTEMPORARY LITHUANIAN ARCHITECTURE VILNIUS GEDIMINAS TECHNICAL UNIVERSITY Julija REKLAITĖ DISCOURSES OF NATIONAL IDENTITY IN CONTEMPORARY LITHUANIAN ARCHITECTURE SUMMARY OF DOCTORAL DISSERTATION HUMANITIES HISTORY AND THEORY OF ARTS (03H),

More information

SĄSKAITŲ-FAKTŪRŲ SIUNTIMAS IŠ EDIWEB (atsakant sąskaita į pirkėjo užsakymą)

SĄSKAITŲ-FAKTŪRŲ SIUNTIMAS IŠ EDIWEB (atsakant sąskaita į pirkėjo užsakymą) SĄSKAITŲ-FAKTŪRŲ SIUNTIMAS IŠ EDIWEB (atsakant sąskaita į pirkėjo užsakymą) 1. Prisijunkite prie sistemos 1 naršyklės lange surinkus adresą: https://ediweb.eu Prisijungimo langas 2. Prisijungę, pasirinkite

More information

Turto vertinimo teorijos ir praktikos apybraižos 2012

Turto vertinimo teorijos ir praktikos apybraižos 2012 Lietuvos turto vertintojų asociacija Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultetas Turto vertinimo teorijos ir praktikos apybraižos 2012 Lietuvos turto vertintojų asociacija Vilniaus universiteto Ekonomikos

More information

Birutė Jasiūnaitė LIETUVIŲ FOLKLORISTĖS VEIKALAS PRESTIŽINĖJE MOKSLO LEIDINIŲ SERIJOJE

Birutė Jasiūnaitė LIETUVIŲ FOLKLORISTĖS VEIKALAS PRESTIŽINĖJE MOKSLO LEIDINIŲ SERIJOJE RECENZIJOS 231 nelaboji dvasia! Dėl panašios priežasties liepiama žegnotis prieš valgį ar gėrimą: juk neatsargiai, nerūpestingai elgiantis, galima net ir patį velnią kartu įryti! Tokiais dalykais dar palyginti

More information

Doc. dr. RŪTA MAŽEIKIENĖ VDU Menų fakulteto Teatrologijos katedros docentė

Doc. dr. RŪTA MAŽEIKIENĖ VDU Menų fakulteto Teatrologijos katedros docentė Doc. dr. RŪTA MAŽEIKIENĖ VDU Menų fakulteto Teatrologijos katedros docentė Išsilavinimas: 2005 metais Vytauto Didžiojo universitete Menų institute apgynė humanitarinių mokslų srities menotyros krypties

More information

ISTORINIAI MIESTAI PAVELDOSAUGOS AKIRATYJE

ISTORINIAI MIESTAI PAVELDOSAUGOS AKIRATYJE ISTORINIAI MIESTAI PAVELDOSAUGOS AKIRATYJE Rasa CEP AITIENE Lietuvos istorijos institutas, XX a. istorijos skyrius, Vilniaus universitetas, lstorijos fakultetas, lstorijos teorijos ir kulturos istorijos

More information

Įvadas. Kodėl mes kalbame apie superviziją?

Įvadas. Kodėl mes kalbame apie superviziją? Supervizijos samprata socialiniame darbe, Rasa Naujanienė. Pranešimas konferencijoje Socialinio darbuotojo vaidmuo šiuolaikinėje visuomenėje 2006 m. rugsėjo 26 d. Įvadas Šiame straipsnyje aptarsime šiuolaikinės

More information

Architektūros kokybės kriterijai

Architektūros kokybės kriterijai Architektūra Architecture objektai ir kontekstai Objects and Contexts 1 Architektūros kokybės kriterijai ISSN 2424-3884 eissn 2424-3892 Architektūra Architecture objektai ir kontekstai Objects and Contexts

More information

Poezija ir jos vertimas

Poezija ir jos vertimas B I R U T Ė C I P L I J A U S K A I T Ė Poezija ir jos vertimas S t r a i p s n i a i Anotacija: Šio straipsnio mintis paskatino penktasis tarptautinis lietuvių literatūros vertėjų seminaras Nidoje 2008

More information

KUR YRA LAURYNO GUCEVIČIAUS KAPAS?

KUR YRA LAURYNO GUCEVIČIAUS KAPAS? ACTĄ ACADEMIAE ARTIUM VILNENSIS 132 2004 KUR YRA LAURYNO GUCEVIČIAUS KAPAS? Vida Girininkienė ęmnis@dnltas. lt Nors Vilniuje, prie Sv. Stepono bažnyčios, ir yra paminklinė lenta, žyminti, kad čia palaidotas

More information

Prieigos prie mokslo publikacijų realizavimo galimybės: leidėjų nuostatos bei akademinių institucijų patirtis

Prieigos prie mokslo publikacijų realizavimo galimybės: leidėjų nuostatos bei akademinių institucijų patirtis Prieigos prie mokslo publikacijų realizavimo galimybės: leidėjų nuostatos bei akademinių institucijų patirtis Dr. Žibutė Petrauskienė Mokslinės informacijos duomenų centro vedėja Vilniaus universiteto

More information

TRANSFER OF AGRICULTURAL LAND PROMOTING THE ECONOMIC GROWTH IN THE ENVIRONMENT AFFECTED BY ANTHROPOGENIC PROCESSES

TRANSFER OF AGRICULTURAL LAND PROMOTING THE ECONOMIC GROWTH IN THE ENVIRONMENT AFFECTED BY ANTHROPOGENIC PROCESSES TRANSFER OF AGRICULTURAL LAND PROMOTING THE ECONOMIC GROWTH IN THE ENVIRONMENT AFFECTED BY ANTHROPOGENIC PROCESSES Rimvydas Gaudėšius 1, Virginija Gurskienė 1, Vida Malienė 1,2 1 Aleksandras Stulginskis

More information

ELEMENTS OF LAND CADASTRE IN LITHUANIA

ELEMENTS OF LAND CADASTRE IN LITHUANIA Geodezija ir Kartografija ISSN: 1392-1541 (Print) (Online) Journal homepage: https://www.tandfonline.com/loi/tgac19 ELEMENTS OF LAND CADASTRE IN LITHUANIA E. Petrulytė To cite this article: E. Petrulytė

More information

Bibliografinių nuorodų ir literatūros sąrašų sudarymas

Bibliografinių nuorodų ir literatūros sąrašų sudarymas LIETUVOS ŢEMĖS ŪKIO UNIVERSITETAS Biblioteka Lina Šarlauskienė Bibliografinių nuorodų ir literatūros sąrašų sudarymas Metodiniai patarimai AKADEMIJA 2008 1 Lina Šarlauskienė BIBLIOGRAFINIŲ NUORODŲ IR LITERATŪROS

More information

Žvilgsniai": lietuvių kultūros priartinimas prie moderniosios Vakarų kultūros

Žvilgsniai: lietuvių kultūros priartinimas prie moderniosios Vakarų kultūros Laimutė Adomavičienė Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas Žvilgsniai": lietuvių kultūros priartinimas prie moderniosios Vakarų kultūros Įvadas Nepriklausomoje Lietuvoje sustiprėję kultūriniai

More information

Reikalavimų specifikavimo pasinaudojant šablonais tyrimas

Reikalavimų specifikavimo pasinaudojant šablonais tyrimas KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS INFORMATIKOS FAKULTETAS INFORMACIJOS SISTEMŲ KATEDRA Michail Mazo Reikalavimų specifikavimo pasinaudojant šablonais tyrimas Magistro darbas Darbo vadovas doc. R. Butleris

More information

TRENDS OF ARTISTIC EXPRESSION IN CONTEMPORARY LITHUANIAN ARCHITECTURE

TRENDS OF ARTISTIC EXPRESSION IN CONTEMPORARY LITHUANIAN ARCHITECTURE VILNIUS GEDIMINAS TECHNICAL UNIVERSITY Algimantas MAČIULIS TRENDS OF ARTISTIC EXPRESSION IN CONTEMPORARY LITHUANIAN ARCHITECTURE SUMMARY OF DOCTORAL DISSERTATION HUMANITIES, HISTORY AND THEORY OF ARTS

More information

LIETUVOS SAKRALINĖS ARCHITEKTŪROS TYRĖJA ALGĖ JANKEVIČIENĖ

LIETUVOS SAKRALINĖS ARCHITEKTŪROS TYRĖJA ALGĖ JANKEVIČIENĖ Gauta 2015 04 30 VYTAUTAS LEVANDAUSKAS Vytauto Didžiojo universitetas LIETUVOS SAKRALINĖS ARCHITEKTŪROS TYRĖJA ALGĖ JANKEVIČIENĖ Algė Jankevičienė The Researcher of Lithuanian Sacred Architecture SUMMARY

More information

TEATRO ERDVĖ IR NAUJOSIOS VAIZDO MEDIJOS

TEATRO ERDVĖ IR NAUJOSIOS VAIZDO MEDIJOS Gauta 2010 10 19 INA PUKELYTĖ Vytauto Didžiojo universitetas TEATRO ERDVĖ IR NAUJOSIOS VAIZDO MEDIJOS Theatre Space and New Visual Media SUMMARY The article questions the influence of new visual media

More information

LST ISO 690:2010. Numeruojamų nuorodų metodas

LST ISO 690:2010. Numeruojamų nuorodų metodas LST ISO 690:2010 Numeruojamų nuorodų metodas (ISO 690:2010(E) Numeric system) Literatūros sąrašas: Mokslinio darbo pabaigoje pateikiamas visų panaudotų dokumentų bibliografinių aprašų sąrašas. Numeruotame

More information

ARCHITEKTŪRA IR URBANISTIKA. SAMPRATŲ IR ŽANRŲ PINKLĖSE

ARCHITEKTŪRA IR URBANISTIKA. SAMPRATŲ IR ŽANRŲ PINKLĖSE ACTA ACADEMIAE ARTIUM VILNENSIS / 71 2013 ARCHITEKTŪRA IR URBANISTIKA. SAMPRATŲ IR ŽANRŲ PINKLĖSE Algis Vyšniunas VGTU URBANISTIKOS KATEDRA Pylimo g. 26/1, Vilnius algis.vysniunas@gmail.com Straipsnio

More information

ALMANTAS SAMALAVIČIUS. Aesthetics in Urban Planning: Insights of Camillo Sitte

ALMANTAS SAMALAVIČIUS. Aesthetics in Urban Planning: Insights of Camillo Sitte Gauta 2011 12 19 Pabaiga. Pradžia Logos Nr. 69 ALMANTAS SAMALAVIČIUS Vilniaus Gedimino technikos universitetas Estetika urbanistikoje: Camillo Sitte įžvalgos Aesthetics in Urban Planning: Insights of Camillo

More information

Ragana kaime ir teisme

Ragana kaime ir teisme Aronas GUREVIČIUS Ragana kaime ir teisme (kaip magiją suprato liaudis ir mokytieji) Aronas Gurèvičius (Арон Яковлевич Гуревич, 1924 2006) vienas žymiausių pasaulyje XX a. antrosios pusės ir XXI a. pradžios

More information

Programų sistemų architektūra ir projektavimas

Programų sistemų architektūra ir projektavimas EUROPOS SĄJUNGA Europos socialinis fondas KURKIME ATEITĮ DRAUGE! Saulius Maskeliūnas Programų sistemų architektūra ir projektavimas Mokymo medžiaga Vilnius 2007 Mokymo medžiaga parengta vykdant projektą

More information

universitetas, Pylimo g. 29/Trakų g. 1, 01132, Vilnius, Lietuva Version of record first published: 09 Oct 2012.

universitetas, Pylimo g. 29/Trakų g. 1, 01132, Vilnius, Lietuva Version of record first published: 09 Oct 2012. This article was downloaded by: [212.52.60.74] On: 06 January 2013, At: 07:23 Publisher: Routledge Informa Ltd Registered in England and Wales Registered Number: 1072954 Registered office: Mortimer House,

More information

LIETUVIŲ KALBOS SINTAKSINĖ ANALIZĖ

LIETUVIŲ KALBOS SINTAKSINĖ ANALIZĖ Lietuvių kalba 7 (2013) DAIVA ŠVEIKAUSKIENĖ Lietuvių kalbos institutas LIETUVIŲ KALBOS SINTAKSINĖ ANALIZĖ 1. Įvadas 1942 m. Harvardo universitete buvo sukurtas pirmasis pasaulyje kompiuteris MARK I [Schwanke

More information

Programų sistemų architektūra ir projektavimas. Saulius Maskeliūnas

Programų sistemų architektūra ir projektavimas. Saulius Maskeliūnas Programų sistemų architektūra ir projektavimas Saulius Maskeliūnas 2006 1 ĮVADAS...6 1.1 PROJEKTAVIMO VIETA PROGRAMŲ SISTEMŲ GYVAVIMO CIKLE...6 I DALIS ARCHITEKTŪRINIO PROJEKTAVIMO PAGRINDAI...8 2 PROGRAMŲ

More information

Sovietinė kino dokumentika Lietuvoje: istoriniai ir ideologiniai kontekstai ( m.)

Sovietinė kino dokumentika Lietuvoje: istoriniai ir ideologiniai kontekstai ( m.) ISSN 1392-3-163 т. Лс ь. l n n a GENOCIDAS IR REZISTENCIJA, 2005, 1(17) ICmCCKaUC Sovietinė kino dokumentika Lietuvoje: istoriniai ir ideologiniai kontekstai (1963-1988 m.) Remiantis antropologinių tyrimų

More information

BENDRASIS SKYRIUS. A.1 Apimtis, tikslas ir vartojimas

BENDRASIS SKYRIUS. A.1 Apimtis, tikslas ir vartojimas ISBD 2011 A.1 A BENDRASIS SKYRIUS A.1 Apimtis, tikslas ir vartojimas A.1.1 Apimtis Tarptautinis standartinis bibliografinis aprašas (ISBD) apibrėžia dažniausiai bibliotekų rinkiniuose pasitaikančių publikuotų

More information

Verslo taisyklių suderinimas įmonių sąveikumo sprendimuose

Verslo taisyklių suderinimas įmonių sąveikumo sprendimuose KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS INFORMATIKOS FAKULTETAS KOMPIUTERIŲ KATEDRA Vytautas Macaitis Verslo taisyklių suderinimas įmonių sąveikumo sprendimuose Magistro darbas Darbo vadovas doc. Nerijus Morkevičius

More information

Amžių sandūroje. Auksė Kancerevičiūtė. Šiuolaikinis vokiečių kinas

Amžių sandūroje. Auksė Kancerevičiūtė. Šiuolaikinis vokiečių kinas 32 Straipsnio publikaciją parėmė Amžių sandūroje Šiuolaikinis vokiečių kinas Kino kritikė Auksė KANCEREVIČIŪTĖ rašo apie šiuolaikinį vokiečių kiną, kuris išgyvena intensyvų raidos etapą, nulemtą fundamentalių

More information

SUTARČIŲ KEITIMO GAIRĖS

SUTARČIŲ KEITIMO GAIRĖS SUTARČIŲ KEITIMO GAIRĖS 2018 Rekomendacinio pobūdžio metodinė priemonė, parengta įgyvendinant Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą Viešųjų pirkimų

More information

Irena Kuzminskienė. Turinys

Irena Kuzminskienė. Turinys 4 modulis. Humanitarinių mokslų informacijos šaltinių paieška Irena Kuzminskienė Turinys Įvadas... 140 4.1. Humanitarinių mokslų informacijos paieškos ypatumai... 140 4.2. Humanitarinių mokslų knygų paieška...

More information

ŠIUOLAIKINIS MUZIEJUS IR JO BENDRUOMENĖS*

ŠIUOLAIKINIS MUZIEJUS IR JO BENDRUOMENĖS* Acta Academiae Artium Vilnensis / 74 2014 ŠIUOLAIKINIS MUZIEJUS IR JO BENDRUOMENĖS* Daiva Citvarienė Vytauto Didžiojo universitetas K. Donelaičio g. 58, LT-44248 Kaunas d.citvariene@mf.vdu.lt Straipsnyje

More information

Supervizija Lietuvos socialinio darbo kontekste

Supervizija Lietuvos socialinio darbo kontekste ISSN 1392-5016. ACTA PAEDAGOGICA VILNENSIA. 2005 15 Supervizija Lietuvos socialinio darbo kontekste Indrė Dirgėlienė Socialinių mokslų daktarė lektorė Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto

More information

LIETUVOS NACIONALINĖS RETROSPEKTYVINĖS BIBLIOGRAFIJOS DABARTINĖ BŪKLĖ IR PERSPEKTYVOS. Įvadas

LIETUVOS NACIONALINĖS RETROSPEKTYVINĖS BIBLIOGRAFIJOS DABARTINĖ BŪKLĖ IR PERSPEKTYVOS. Įvadas ISSN 0204-2061. KNYGOTYRA. 2001. 37 LIETUVOS NACIONALINĖS RETROSPEKTYVINĖS BIBLIOGRAFIJOS DABARTINĖ BŪKLĖ IR PERSPEKTYVOS REGINA VARNIENĖ Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos

More information

THE STUDY ON THE OVERLAP OF PARCEL BOUNDARIES

THE STUDY ON THE OVERLAP OF PARCEL BOUNDARIES THE STUDY ON THE OVERLAP OF PARCEL BOUNDARIES Dovile Damaseviciute, Ruta Puziene Aleksandras Stulginskis University Abstract Cadastral measurement provides cadastral data of a parcel determining its boundaries.

More information

Humanitarinių mokslų informacijos šaltinių paieška

Humanitarinių mokslų informacijos šaltinių paieška Humanitarinių mokslų informacijos šaltinių paieška Parengė Irena Kuzminskienė 1 Turinys Humanitarinių mokslų informacijos paieškos ypatumai Humanitarinių mokslų knygų paieška Humanitarinių mokslų straipsnių

More information

INFORMACINIŲ RYŠIŲ TECHNOLOGIJOS AR DOKUMENTŲ IR ARCHYVŲ VALDYMAS?

INFORMACINIŲ RYŠIŲ TECHNOLOGIJOS AR DOKUMENTŲ IR ARCHYVŲ VALDYMAS? INFORMACINIŲ RYŠIŲ TECHNOLOGIJOS AR DOKUMENTŲ IR ARCHYVŲ VALDYMAS? Dr. DAIVA LUKŠAITĖ Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Dokumentų ir archyvų valdymo

More information

Nauja - tai neužmiršta sena

Nauja - tai neužmiršta sena ISSN 1392-0588 DARBAI ir DIENOS 2002.31 Rūta MAŽEIKIENĖ Nauja - tai neužmiršta sena MODERNISTINĖS VAIDYBOS PATIRTYS ŠIUOLAIKINIAME DRAMOS TEATRE ĮVADINĖS PASTABOS Analizuojant pastarojo dešimtmečio Lietuvos

More information

SOVIET ARCHITECTURE IN KAUNAS NEW TOWN AREA

SOVIET ARCHITECTURE IN KAUNAS NEW TOWN AREA SOVIET ARCHITECTURE IN KAUNAS NEW TOWN AREA Soviet period has drastically changed the urban face of Kaunas. Though the main transformation was rapid expansion of the city, during which many new residential

More information

atstatyti Persų karų metu sudegintą akropolį ir taip įamžinti pergalę, tai buvo nuspręsta daryti konkurso būdu. Keli menininkai buvo pakviesti teikti

atstatyti Persų karų metu sudegintą akropolį ir taip įamžinti pergalę, tai buvo nuspręsta daryti konkurso būdu. Keli menininkai buvo pakviesti teikti ARCHITEKTŪROS PROJEKTŲ KONKURSAI PRAEITYJE: ISTORIJA AR AKTUALIOS PAMOKOS 102 Darius Linartas Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Architektūros pagrindų ir teorijos katedra Įvadas Konkursas (lot.

More information

Vida Beresnevičiūtė Arūnas Poviliūnas Rūta Žiliukaitė PROFESINĖS VEIKLOS LAUKO TYRIMO METODIKA

Vida Beresnevičiūtė Arūnas Poviliūnas Rūta Žiliukaitė PROFESINĖS VEIKLOS LAUKO TYRIMO METODIKA Vida Beresnevičiūtė Arūnas Poviliūnas Rūta Žiliukaitė PROFESINĖS VEIKLOS LAUKO TYRIMO METODIKA Europos kreditų perkėlimo ir kaupimo sistemos (ECTS) nacionalinės koncepcijos parengimas: kreditų harmonizavimas

More information

Teatriškumo ir metaliteratūriškumo sąsajos parodijoje ir satyroje

Teatriškumo ir metaliteratūriškumo sąsajos parodijoje ir satyroje AGNĖ JURČIUKONYTĖ Teatriškumo ir metaliteratūriškumo sąsajos parodijoje ir satyroje (Petro Tarulio Trejose devyneriose ir Petro Cvirkos Frank Kruk) COLLOQUIA 16 ISSN 1822-3737 Anotacija: Straipsnyje nagrinėjamas

More information

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS INFORMATIKOS FAKULTETAS KOMPIUTERI KATEDRA

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS INFORMATIKOS FAKULTETAS KOMPIUTERI KATEDRA KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS INFORMATIKOS FAKULTETAS KOMPIUTERI KATEDRA Rimantas Žukaitis DOKUMENT VALDYMO SISTEMOS METADUOMEN APDOROJIMO MODELIO SUDARYMAS IR TYRIMAS Informatikos moksl magistro baigiamasis

More information

POLICIJOS VAIDMUO ATLIEKANT PIRMINĘ NARKOMANIJOS PREVENCIJĄ, MAŢINANČIĄ NARKOTIKŲ PAKLAUSĄ. Doktorantas Algirdas Kestenis.

POLICIJOS VAIDMUO ATLIEKANT PIRMINĘ NARKOMANIJOS PREVENCIJĄ, MAŢINANČIĄ NARKOTIKŲ PAKLAUSĄ. Doktorantas Algirdas Kestenis. Jurisprudencija, 2002, t. 35(27); 108 116 POLICIJOS VAIDMUO ATLIEKANT PIRMINĘ NARKOMANIJOS PREVENCIJĄ, MAŢINANČIĄ NARKOTIKŲ PAKLAUSĄ Doktorantas Algirdas Kestenis Lietuvos teisės universitetas, Policijos

More information

The Relationship Between the Land Cadastre and the Mass Valuation System - Mutual Benefits and Challenges

The Relationship Between the Land Cadastre and the Mass Valuation System - Mutual Benefits and Challenges The Relationship Between the Land Cadastre and the Mass Valuation System - Mutual Benefits and Challenges Rimantas Ramanauskas, Bronislovas Mikuta, Aleksiene Albina, Lithuania Key words: Property Valuation,

More information

Archivum Lithuanicum 1

Archivum Lithuanicum 1 I S S N 1 3 9 2 7 3 7 X Archivum Lithuanicum 1 1 2 Archivum Lithuanicum 1 KLAIPÎDOS UNIVERSITETAS LIETUVIË KALBOS INSTITUTAS ÍIAULIË UNIVERSITETAS VILNIAUS UNIVERSITETAS VYTAUTO DIDÛIOJO UNIVERSITETAS

More information

ALBERTAS JUODEIKA PAGALBINIAI VERTĖJO ĮRANKIAI

ALBERTAS JUODEIKA PAGALBINIAI VERTĖJO ĮRANKIAI KAUNO KOLEGIJOS HUMANITARINIŲ STUDIJŲ CENTRAS HUMANITARINIŲ IR SOCIALINIŲ STUDIJŲ KATEDRA ALBERTAS JUODEIKA PAGALBINIAI VERTĖJO ĮRANKIAI Mokymo priemonė Kaunas 2018 Recenzavo: Dr. Nijolė Zinkevičienė,

More information

KRAŠTOVAIZDŽIO ARCHITEKTŪROS RAIDA LIETUVOJE

KRAŠTOVAIZDŽIO ARCHITEKTŪROS RAIDA LIETUVOJE ACTĄ ACADEMIAE ART/UM VILNENSIS I 33 2004 KRAŠTOVAIZDŽIO ARCHITEKTŪROS RAIDA LIETUVOJE Regimantas Pilkauskas Vilniaus dailės akademija Abstract The author writes a sketch on the evolution of landscape

More information

ĮVADAS. ARCHITEKTŪRINĖ APLINKA IR TECHNOLOGIJŲ KAITA XIX A.

ĮVADAS. ARCHITEKTŪRINĖ APLINKA IR TECHNOLOGIJŲ KAITA XIX A. ĮVADAS. ARCHITEKTŪRINĖ APLINKA IR TECHNOLOGIJŲ KAITA XIX A. MODERNIZMAS ARCITEKTŪROJE: SĄVOKA Gyvuoja tam tikras susitarimas moderniąja architektūra vadinti visą XX amžiaus architektūrą su kuria baigiasi

More information

VAIZDO DEKONSTRUKCIJA ŠIUOLAIKINĖJE FOTOGRAFIJOJE Ignas Lukauskas

VAIZDO DEKONSTRUKCIJA ŠIUOLAIKINĖJE FOTOGRAFIJOJE Ignas Lukauskas VAIZDO DEKONSTRUKCIJA ŠIUOLAIKINĖJE FOTOGRAFIJOJE Ignas Lukauskas Vilniaus dailės akademija Magistrantūros studijų ir doktorantūros skyrius, meno doktorantūra Maironio g. 6, LT- 01124 Vilnius, Lietuva,

More information

Vyresniųjų paauglių narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos ypatumai Klaipėdos miesto. bendrojo lavinimo ir profesinėse mokyklose.

Vyresniųjų paauglių narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos ypatumai Klaipėdos miesto. bendrojo lavinimo ir profesinėse mokyklose. Vyresniųjų paauglių narkotinių medžiagų vartojimo prevencijos ypatumai Klaipėdos miesto bendrojo lavinimo ir profesinėse e Dalia Jurgaitienė 1, Lijana Vainoriūtė 2 1 Klaipėdos universitetas 2 Higienos

More information

VILNIAUS DAILININKŲ KARJEROS PARYŽIUJE XX AMŽIAUS PRADŽIOJE

VILNIAUS DAILININKŲ KARJEROS PARYŽIUJE XX AMŽIAUS PRADŽIOJE ACTAACADEMIAEARTIUM VILNENS1S 17 2000 VILNIAUS DAILININKŲ KARJEROS PARYŽIUJE XX AMŽIAUS PRADŽIOJE Ewa Bobrowska-Jakubowska LENKŲ ISTORIJOS IR LITERA TŪROS DRA UGIJA PARYŽIUJE Šio straipsnio tikslas yra

More information

Sustainable Land Consolidation in Lithuania - The Second Wave of Land Reform

Sustainable Land Consolidation in Lithuania - The Second Wave of Land Reform Aplinkos tyrimai, inžinerija ir vadyba, 2011. Nr. 3(57), P. 39-45 Environmental Research, Engineering and Management, 2011. No. 3(57), P. 39-45 http://erem.ktu.lt ISSN 1392-1649 (print) ISSN 2029-2139

More information

MENAS IR TAPATUMAS ART AND IDENTITY. Meno istorija ir kritika Art History & Criticism ISSN

MENAS IR TAPATUMAS ART AND IDENTITY. Meno istorija ir kritika Art History & Criticism ISSN V Y T A U T O D I D Ž I O J O U N I V E R S I T E T A S / V Y T A U T A S M A G N U S U N I V E R S I T Y M E N Ų F A K U L T E T A S / F A C U L T Y O F A R T S ISSN 1822 4555 Meno istorija ir kritika

More information

Viktoras Bederštetas, PALEOTIPŲ FORMALIŲJŲ POŢYMIŲ KAITA. VILNIAUS UNIVERSITETO BIBLIOTEKOS RINKINIO ATVEJIS

Viktoras Bederštetas, PALEOTIPŲ FORMALIŲJŲ POŢYMIŲ KAITA. VILNIAUS UNIVERSITETO BIBLIOTEKOS RINKINIO ATVEJIS Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Knygotyros ir dokumentotyros institutas Viktoras Bederštetas, Paveldo informacijos ir komunikacijos magistrantūros studijų programos studentas PALEOTIPŲ FORMALIŲJŲ

More information

PROGRESIVE ARCHITECTURE OF KAUNAS

PROGRESIVE ARCHITECTURE OF KAUNAS PROGRESIVE ARCHITECTURE OF KAUNAS Architecture of the World s cities has been always seeking for a social, economical or cultural progress. Nevertheless, the buildings which used to be signs of future

More information

COMPARATIVE APPROACH APPLICATION IN VALUE ASSESSMENT OF LAND AREAS IN LITHUANIA

COMPARATIVE APPROACH APPLICATION IN VALUE ASSESSMENT OF LAND AREAS IN LITHUANIA Social sciences Vadyba Journal of Management 2017, 1 (30) ISSN 1648-7974 COMPARATIVE APPROACH APPLICATION IN VALUE ASSESSMENT OF LAND AREAS IN LITHUANIA Valentinas Navickas 1, Audrius Šaudys 2, Rusnė Jegelavičiūtė

More information

Analysis of the housing market in Lithuania

Analysis of the housing market in Lithuania International Journal of Strategic Property Management ISSN: 1648-715X (Print) 1648-9179 (Online) Journal homepage: https://www.tandfonline.com/loi/tspm20 Analysis of the housing market in Lithuania Feliksas

More information

XX a. ŽYMIŲ ARCHITEKTŲ IR INŽINIERIŲ, DARIUSIŲ ĮTAKĄ KONSTRUKCINIAMS SPRENDINIAMS, DARBŲ ANALIZĖ

XX a. ŽYMIŲ ARCHITEKTŲ IR INŽINIERIŲ, DARIUSIŲ ĮTAKĄ KONSTRUKCINIAMS SPRENDINIAMS, DARBŲ ANALIZĖ S TATYBA 11-osios Lietuvos jaunųjų mokslininkų konferencijos Mokslas Lietuvos ateitis, įvykusios Vilniuje 2008 m. balandžio 2 4 d., straipsnių rinkinys XX a. ŽYMIŲ ARCHITEKTŲ IR INŽINIERIŲ, DARIUSIŲ ĮTAKĄ

More information

CONSENTS OF POSSESORS OF ADJACENT TERRITORIES WHEN CONSTRUCTING STRUCTURES CLOSE TO THE COMMON BOUNDARY OF A LAND LOT

CONSENTS OF POSSESORS OF ADJACENT TERRITORIES WHEN CONSTRUCTING STRUCTURES CLOSE TO THE COMMON BOUNDARY OF A LAND LOT ISSN 2424-6050 (Online) ISSN 1392-1274 (Print). TEISĖ 2016 101 DOI: https://doi.org/10.15388/teise.2016.101.10445 CONSENTS OF POSSESORS OF ADJACENT TERRITORIES WHEN CONSTRUCTING STRUCTURES CLOSE TO THE

More information

Lietuvos jėzuitų provincijos mūrininkai: Stanisławo Bohdziewicziaus karta

Lietuvos jėzuitų provincijos mūrininkai: Stanisławo Bohdziewicziaus karta MENOTYRA. 2006. T. 44. Nr. 3. P. 22 28 Lietuvos mokslų akademija, 2006 22 Lietuvos mokslų akademijos leidykla, 2006 Lietuvos jėzuitų provincijos mūrininkai: Stanisławo Bohdziewicziaus karta Lietuvos nacionalinis

More information

DRAMOS PERSONAÞO DEKONSTRUKCIJA ÐIUOLAIKINIAME LIETUVOS TEATRE

DRAMOS PERSONAÞO DEKONSTRUKCIJA ÐIUOLAIKINIAME LIETUVOS TEATRE Gauta 2005 11 20 Vytauto Didþiojo universitetas DRAMOS PERSONAÞO DEKONSTRUKCIJA ÐIUOLAIKINIAME LIETUVOS TEATRE The Deconstruction of the Dramatic Character in Contemporary Lithuanian Theatre Productions

More information

JUSLIŲ EDUKACIJA: PRIELAIDOS BENDRAI TERITORIJAI*

JUSLIŲ EDUKACIJA: PRIELAIDOS BENDRAI TERITORIJAI* Acta Academiae Artium Vilnensis / 74 2014 JUSLIŲ EDUKACIJA: PRIELAIDOS BENDRAI TERITORIJAI* Dijana Raudonienė Vilniaus dailės akademija Maironio g. 6, LT-01124 Vilnius diana.raudoniene@gmail.com Straipsnyje

More information

Kauno miesto planavimas XX a. 3 4 dešimtmečiais: tarp siekių ir tikrovės

Kauno miesto planavimas XX a. 3 4 dešimtmečiais: tarp siekių ir tikrovės ISSN 1822-2617 2013/13 Mindaugas BALKUS Kauno miesto planavimas XX a. 3 4 dešimtmečiais: tarp siekių ir tikrovės Reikšminiai žodžiai: urbanistinė plėtra, miestų planavimas, gatvių tinklas, teritorinė plėtra,

More information

VYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETAS. Arvydas Staniulis IT PROJEKTŲ DOKUMENTŲ TVARKYMAS PANAUDOJANT TEMINIUS ŽEMĖLAPIUS

VYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETAS. Arvydas Staniulis IT PROJEKTŲ DOKUMENTŲ TVARKYMAS PANAUDOJANT TEMINIUS ŽEMĖLAPIUS VYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETAS INFORMATIKOS FAKULTETAS SISTEMŲ ANALIZĖS KATEDRA Arvydas Staniulis IT PROJEKTŲ DOKUMENTŲ TVARKYMAS PANAUDOJANT TEMINIUS ŽEMĖLAPIUS Magistro baigiamasis darbas Taikomosios

More information

ISBD Tarptautinis standartinis bibliografinis aprašas

ISBD Tarptautinis standartinis bibliografinis aprašas Tarptautinė bibliotekų asociacijų ir institucijų federacija (IFLA) ISBD Tarptautinis standartinis bibliografinis aprašas Jungtinė laida Rekomendavo ISBD peržiūros grupė Patvirtino IFLA Katalogavimo sekcijos

More information

Prancūzų kraštovaizdžio architekto ir urbanisto E. André ( ) mokykla jos idėjų įtaka ir plėtotė pasaulyje

Prancūzų kraštovaizdžio architekto ir urbanisto E. André ( ) mokykla jos idėjų įtaka ir plėtotė pasaulyje Prancūzų kraštovaizdžio architekto ir urbanisto E. André (1840 1911) mokykla jos idėjų įtaka ir plėtotė pasaulyje Vaiva Deveikienė* 1, Steponas Deveikis 2 1 Vilniaus miesto savivaldybės administracijos

More information

Architectural Excursion as a Tool: Modernist Vilnius Case

Architectural Excursion as a Tool: Modernist Vilnius Case Architectural Excursion as a Tool: Modernist Vilnius Case Indrė Ruseckaitė, Aistė Galaunytė, Liutauras Nekrošius, Vilnius Gediminas Technical University doi: 10.7250/aup.2013.008 Abstract. The paper is

More information

Teisės aktų registro modernizavimas ir diegimas. DOK-6.1 TAR integravimo su kitomis sistemomis API dokumentacija

Teisės aktų registro modernizavimas ir diegimas. DOK-6.1 TAR integravimo su kitomis sistemomis API dokumentacija Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius. Biudžetinės įstaigos kodas: 188605295 Teisės aktų registro modernizavimas ir diegimas DOK-6.1 TAR integravimo su kitomis sistemomis

More information

PRIELINKSNIO DĖL KONSTRUKCIJOS ADMINISTRACINĖJE LIETUVIŲ KALBOJE

PRIELINKSNIO DĖL KONSTRUKCIJOS ADMINISTRACINĖJE LIETUVIŲ KALBOJE RASUOLĖ VLADARSKIENĖ Lietuvių kalbos institutas PRIELINKSNIO DĖL KONSTRUKCIJOS ADMINISTRACINĖJE LIETUVIŲ KALBOJE ESMINIAI ŽODŽIAI: administracinė kalba, dokumentų pavadinimai, prielinksniai, sintaksė.

More information

patarmės Joniškėlio šnektos būdvardžių The adjectives in the subdialect of Joniškėlis žmogus ir žodis 2011 I Santrauka Summary

patarmės Joniškėlio šnektos būdvardžių The adjectives in the subdialect of Joniškėlis žmogus ir žodis 2011 I Santrauka Summary Joniškėlio šnektos būdvardžiai The adjectives in the subdialect of Joniškėlis Vilniaus pedagoginis universitetas Lietuvių kalbotyros katedra T. Ševčenkos 31 LT-03111 Vilnius rasasamulionyte@gmail.com rinkauskiene@gmail.com

More information

KOSTROVICKIAI IŠ ARNIONIŲ ŠEIMA, PADĖJUSI IŠSAUGOTI LAURYNO GUCEVIČIAUS ATMINIMĄ

KOSTROVICKIAI IŠ ARNIONIŲ ŠEIMA, PADĖJUSI IŠSAUGOTI LAURYNO GUCEVIČIAUS ATMINIMĄ ACTA ACADEMIAE ARTIUM VILNENSIS / 86 87 2017 KOSTROVICKIAI IŠ ARNIONIŲ ŠEIMA, PADĖJUSI IŠSAUGOTI LAURYNO GUCEVIČIAUS ATMINIMĄ Rūta Janonienė VILNIAUS DAILĖS AKADEMIJOS DAILĖTYROS INSTITUTAS Dominikonų

More information

PRIVATŪS XVI A. LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS DIDIKŲ ARCHYVAI: STRUKTŪRA IR AKTŲ TIPOLOGIJA

PRIVATŪS XVI A. LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS DIDIKŲ ARCHYVAI: STRUKTŪRA IR AKTŲ TIPOLOGIJA PRIVATŪS XVI A. LIETUVOS DIDŽIOSIOS KUNIGAIKŠTYSTĖS DIDIKŲ ARCHYVAI: STRUKTŪRA IR AKTŲ TIPOLOGIJA Raimonda Ragauskienė Ку вечной речы и памяти, абы справы людские давностью часов не гинули, радою мудрых

More information

HOLOKAUSTAS LIETUVOJE: ŽVILGSNIS Į VAKARŲ ISTORIOGRAFIJOS DISKURSĄ

HOLOKAUSTAS LIETUVOJE: ŽVILGSNIS Į VAKARŲ ISTORIOGRAFIJOS DISKURSĄ ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. 2017 40 HOLOKAUSTAS LIETUVOJE: ŽVILGSNIS Į VAKARŲ ISTORIOGRAFIJOS DISKURSĄ Stanislovas Stasiulis Doktorantas Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Istorijos

More information

Asmenines Vümaus akademinės bendruomenės narių knygos rinkinyje Bibhotheca Academiae Vilnemis: jų tyrimo ir išlikimo galimybės skaitmeniniame amžiuje

Asmenines Vümaus akademinės bendruomenės narių knygos rinkinyje Bibhotheca Academiae Vilnemis: jų tyrimo ir išlikimo galimybės skaitmeniniame amžiuje 44 TYRINĖJIMAI Asmenines Vümaus akademinės bendruomenės narių knygos rinkinyje Bibhotheca Academiae Vilnemis: jų tyrimo ir išlikimo galimybės skaitmeniniame amžiuje Pastaraisiais metais Lietuvos mokshninkai

More information

International Journal of Strategic Property Management (2010) 14,

International Journal of Strategic Property Management (2010) 14, International Journal of Strategic Property Management (2010) 14, 191 199 VALUE stability IN local real estate markets Tom Kauko Department of Geography, Norwegian University of Science and Technology

More information

XVI XVIII AMŽI KLAIP DOS PASTAT TIPAI IR CHRONOLOGIJA

XVI XVIII AMŽI KLAIP DOS PASTAT TIPAI IR CHRONOLOGIJA XVI XVIII AMŽI KLAIP DOS PASTAT TIPAI IR CHRONOLOGIJA Mindaugas Brazauskas ABSTRACT The aim of this article is to define the wooden building types, identification issues, problems of dating structures

More information

KARALIUS PAGAL DIEVO PAVEIKSLĄ? KARALIŠKI IR DIEVIŠKI SIMBOLIAI MENE

KARALIUS PAGAL DIEVO PAVEIKSLĄ? KARALIŠKI IR DIEVIŠKI SIMBOLIAI MENE ACTA ACADEMIAE ARTIUM VILNENSIS / 65-66 2012 KARALIUS PAGAL DIEVO PAVEIKSLĄ? KARALIŠKI IR DIEVIŠKI SIMBOLIAI MENE Francois Bcespflug UNIVERSITE DE STRASBOURG 22 rue Renė Descartes, 67084 Strasbourg - Cedex

More information

Archeologijos mokslo raida soviet4 Lietuvoje iki siol nesusilauke

Archeologijos mokslo raida soviet4 Lietuvoje iki siol nesusilauke ARCHEOLOGIJA,SU LIETUVOS TSR ISTORIJOS KATEDROS VELIAVA" ALEKSIEJ US LUCHTANAS Archeologijos mokslo raida soviet4 Lietuvoje iki siol nesusilauke plaresnes issamios srudijos. Daugiau informacijos apie si

More information

Valuation of properties in close proximity to waste dumps sites: The Nigeria experience

Valuation of properties in close proximity to waste dumps sites: The Nigeria experience International Journal of Strategic Property Management ISSN: 1648-715X (Print) 1648-9179 (Online) Journal homepage: http://www.tandfonline.com/loi/tspm20 Valuation of properties in close proximity to waste

More information

Supervizija Lietuvos socialinio darbo kontekste

Supervizija Lietuvos socialinio darbo kontekste ISSN 1392 5016. ACTA PAEDAGOGICA VILNENSIA. 2005 15 Supervizija Lietuvos socialinio darbo kontekste Indrë Dirgëlienë Socialiniø mokslø daktarë lektorë Klaipëdos universiteto Sveikatos mokslø fakulteto

More information

Vaiva Aglinskas. Introduction

Vaiva Aglinskas. Introduction Coactivity: Philosophy, Communication 2014, Vol. 22, No. 1, 77 86. ISSN 2029-6320/eISSN 2029-6339 DOI http://dx.doi.org/10.3846/cpc.2014.07 CAUGHT IN THE WAITING GAME: COMMUNITY, CREATIVITY AND EVERYDAY

More information

EUROPIETIŠKŲ STRUKTŪRALIZMO IDĖJŲ PARALELĖS LIETUVOS ARCHITEKTŪROJE

EUROPIETIŠKŲ STRUKTŪRALIZMO IDĖJŲ PARALELĖS LIETUVOS ARCHITEKTŪROJE ISSN 1392-1630 print ISSN 1648-3537 online URBANISTIKA IR ARCHITEKTŪRA Town Plan ning and Ar chi tec tu re 2006, XXX tomas, Nr. 3 EUROPIETIŠKŲ STRUKTŪRALIZMO IDĖJŲ PARALELĖS LIETUVOS ARCHITEKTŪROJE Liutauras

More information

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI

KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI EUROPOS KOMISIJA Briuselis, 2011.9.13 KOM(2011) 556 galutinis KOMISIJOS ATASKAITA EUROPOS PARLAMENTUI, TARYBAI, EUROPOS EKONOMIKOS IR SOCIALINIŲ REIKALŲ KOMITETUI IR REGIONŲ KOMITETUI dėl 1998 m. rugsėjo

More information

HERITAGE OF KAUNAS MODERNISM: VALUES AND INTERNATIONAL RECOGNITION. Dr. Vaidas Petrulis

HERITAGE OF KAUNAS MODERNISM: VALUES AND INTERNATIONAL RECOGNITION. Dr. Vaidas Petrulis HERITAGE OF KAUNAS MODERNISM: VALUES AND INTERNATIONAL RECOGNITION Dr. Vaidas Petrulis In 1990 s John Tunbridge and Gregory Ashworth developed an argument that heritage is a product of the present, purposefully

More information

Kaunas modernism: five ways to interpret it`s local character. Vaidas Petrulis

Kaunas modernism: five ways to interpret it`s local character. Vaidas Petrulis Kaunas modernism: five ways to interpret it`s local character Vaidas Petrulis 1 _ TRANSFORMATION OF THE CITY _ Status of capital city provoked a construction boom: government institutions, educational

More information

liilh;h$**til"u{1fff,,vnnrnrmasrd..oii[y*xiiff ifidfiftlvrmas

liilh;h$**tilu{1fff,,vnnrnrmasrd..oii[y*xiiff ifidfiftlvrmas PATV]:R'UNTA Valstyl 2Al5 n q ermatai. isakyn VALSI]II/BT]S IMONES,,M'JSV AMAT'AI" SUPAPRASTINTT/ VI TAISYKI,ES UJU PIRKIMI/ TURINYTi I SKYRIUS. I ienditosios NUO;STATOS II SKYRIUS., PIRKIMU PASKEI,BIMAS,

More information

KOMPLEKSINĖ MIESTO RAJONŲ MODERNIZACIJA: ASPEKTAI, GALIMYBĖS, SPRENDIMAI

KOMPLEKSINĖ MIESTO RAJONŲ MODERNIZACIJA: ASPEKTAI, GALIMYBĖS, SPRENDIMAI VIII LIETUVOS URBANISTINIS FORUMAS KOMPLEKSINIS MIESTŲ MODERNIZAVIMAS ŠIAULIAI, 2014 11 27 KOMPLEKSINĖ MIESTO RAJONŲ MODERNIZACIJA: ASPEKTAI, GALIMYBĖS, SPRENDIMAI VGTU PROF. DR. S. ČEREŠKEVIČIUS PRANEŠIMO

More information

FEATURES OF PRICE BUBBLE IN REAL ESTATE MARKET IN LITHUANIA

FEATURES OF PRICE BUBBLE IN REAL ESTATE MARKET IN LITHUANIA Abstract FEATURES OF PRICE BUBBLE IN REAL ESTATE MARKET IN LITHUANIA prof. habil. dr. Žaneta Simanavičien Kaunas University of Technology, Kęstučio str. 8, Kaunas Lithuania, LT 44320. E-mail: zaneta.simanaviciene@ktu.lt

More information

Dolphin Computer Access

Dolphin Computer Access Dolphin Computer Access EasyConverter 5.6 Pastaba apie autoriaus teises Autoriaus teisės 2009 Dolphin Computer Access Ltd. Visos teisės apsaugotos. Autoriaus teisės į visus techninius dokumentus, kuriuos

More information

PANEVE^IO LAIKRASC1U REDAKCUU AR.CHYVA1. Panevezio apskrities archyvo direktorius

PANEVE^IO LAIKRASC1U REDAKCUU AR.CHYVA1. Panevezio apskrities archyvo direktorius PANEVE^IO LAIKRASC1U REDAKCUU AR.CHYVA1 Panevezio laikrascii^ redakcij^ archyvai Leonas Kaziukonis Panevezio apskrities archyvo direktorius Pirmasis tipografiniu budu spausdintas laikrastis Panevezyje

More information

Reikalavimai programinei įrangai

Reikalavimai programinei įrangai Programų sistemų inžinerija Reikalavimai programinei įrangai Lina Vasiliauskienė Grafinių sistemų katedra Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas 2009-2010 Iššūkiai sėkmingiems projektams Failed Challenged

More information

1 tema. Pirkimo-pardavimo sutartis. Papildoma informacija

1 tema. Pirkimo-pardavimo sutartis. Papildoma informacija 1 tema. Pirkimo-pardavimo sutartis Papildoma informacija Draft Common Frame of Reference (DCFR) Prekių pirkimo-pardavimo sutartis yra sutartis, pagal kurią viena šalis, pardavėjas, įsipareigoja kitai šaliai,

More information

Taking of the Land for the Public Needs in Klaipėda District

Taking of the Land for the Public Needs in Klaipėda District ISSN 1648-2603 (print) ISSN 2029-2872 (online) VIEŠOJI POLITIKA IR ADMINISTRAVIMAS PUBLIC POLICY AND ADMINISTRATION 2013, T. 12, Nr. 4 / 2013, Vol. 12, No 4, p. 581 594 Taking of the Land for the Public

More information

VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS. Linas Lapinskas THE CULTURAL CENTER IN NAUJOJI VILNIA. Baigiamasis magistro darbas

VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS. Linas Lapinskas THE CULTURAL CENTER IN NAUJOJI VILNIA. Baigiamasis magistro darbas VILNIAUS GEDIMINO TECHNIKOS UNIVERSITETAS ARCHITEKTŪROS FAKULTETAS ARCHITEKTŪROS KATEDRA Linas Lapinskas KULTŪROS CENTRAS NAUJOJOJE VILNIOJE THE CULTURAL CENTER IN NAUJOJI VILNIA Baigiamasis magistro darbas

More information